memorijska ćelija

traži dalje ...

memorijska ćelija (engl. memory cell, storage cell; njem. Speicherzelle; rus. запоминающий элемент), elektronička komponenta ili sklop za pamćenje jednoga bita. Ima dva stabilna stanja. Građena je tako da se zapamćena informacija može čitati i upisivati nova informacija. U upotrebi su poluvodičke i magn. ćelije. Poluvodička statička ćelija je → bistabil izveden ili s bipolarnim ili s MOS-tranzistorima. Poluvodička dinamička ćelija pamti informaciju nabojem na kondenzatoru, ali je taj naboj zbog izbijanja kondenzatora potrebno povremeno (svake 2...4 ms) osvježavati. Ćelija → EPROM pamti nabojem na lebdećoj elektrodi, a budući da je okružena izolatorom, nije ju potrebno osvježavati. Magnetska je ćelija od feromagnetskoga materijala s pravokutnom petljom histereze, remanentna stanja magnetizacije logičke su vrijednosti 0 i 1, a informaciju pamte trajno i bez utroška energije. Poluvodičke ćelije i magn. ćelije od tankoga filma proizvode se u integriranoj tehnici. Na istom čipu nalaze se memorijske ćelije i sklopovlje za čitanje i pisanje.

MEMORIJSKA ĆELIJA, a) bipolarna višeemiterska ćelija, b) MOS-ćelija, c) dinamička ćelija, d) EPROM-ćelija, e) magnetska ćelija s pripadnom petljom histereze, f) magnetska ćelija od tankoga feromagnetskoga filma

članak preuzet iz tiskanog izdanja 2007.

Citiranje:

memorijska ćelija. Tehnički leksikon (2007), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 20.11.2024. <https://tehnicki.lzmk.hr/clanak/memorijska-celija>.