navoj

traži dalje ...

navoj (engl. thread; njem. Gewinde; rus. винт), vitičasto (spiralno) užljebljenje na vanjskoj ili unutarnjoj površini valjkastoga tijela kojim se ostvaruje rastavljiv spoj dvaju elemenata (npr. vijak i matica, spoj dviju cijevi) ili se pak omogućuje podizanje, spuštanje, pomicanje ili tlačenje vijčanoga vretena. Tako je npr. na navoj vijku urezan na vanjskoj površini, na nekoj cijevi može biti na vanjskoj ili unutarnjoj, a na matici samo na unutarnjoj površini. U mehaničkom smislu, uloga navoja jednaka je ulozi kosine, pa se navoj može smatrati njezinom vještom modifikacijom. Ovisno o namjeni, navoji imaju različite oblike poprečnoga presjeka (trokutni, trapezni, pilasti, itd.), prema smjeru gibanja razlikuju se lijevi i desni, a prema mjerama metarski i colni (npr. Withworthov navoj, nazvan po J. Withworthu). Za posebne se namjene izvode i viševojni navoji (dvovojni, trovojni). Karakteristične su veličine navoja kut profila, teorijska i nosiva dubina, korak i dr. Navoji su većim dijelom normirani, ali se za različite potrebe izvode i nenormirani.

NAVOJ, vrste: a) metarski s trokutnim profilom, b) cijevni, c) trapezni, d) pilasti, e) obli, f) navoji samoreznih vijaka, g) navoji za oklopne cijevi, h) navoji za bicikle

članak preuzet iz tiskanog izdanja 2007.

Citiranje:

navoj. Tehnički leksikon (2007), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 29.4.2024. <https://tehnicki.lzmk.hr/clanak/navoj>.