tunelski učinak

traži dalje ...

tunelski učinak, tuneliranje (engl. tunnel effect, tunneling, barrier penetration; njem. Tunneleffekt, Tunnelung; rus. туннельный эффект, туннелирование), kvantnomehanička pojava prolaska nabijene čestice kroz električno potencijalnu barijeru, koju prema klasičnoj mehanici ne bi prošla zbog nedovoljne kinetičke energije. U klasičnoj mehanici, čestica može prijeći potencijalnu barijeru visine U samo ako je njezina kinetička energija E veća od visine barijere, tj. ako je E > U, a u kvantnomehaničkoj teoriji čestica može proći barijeru i ako je E < U. Rješenje Schrödingerove valne jednadžbe:

\[\frac{{\rm d}^2\varPsi}{{\rm d}x^2}+\frac{8\pi^2m}{h^2}(E-U)\cdot\varPsi=0,\]

gdje je Ψ valna funkcija, h Planckova konstanta, a m masa čestice, za E < U ima oblik:

\[\varPsi=A\cdot{\rm exp}\left(-\frac{2\pi\cdot x}{h}\sqrt{2m(U-E)}\right),\]

gdje je A konstanta, a x udaljenost od lijevoga ruba barijere. Ako barijera nije beskonačno široka, postoji vjerojatnost da čestica prođe barijeru i da se nađe u točki x. Tunelski se učinak primjenjuje u tunelskoj → Esakijevoj diodi.

TUNELSKI UČINAK, grafički prikaz prolaska čestice kroz potencijalnu barijeru

članak preuzet iz tiskanog izdanja 2007.

Citiranje:

tunelski učinak. Tehnički leksikon (2007), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 18.5.2024. <https://tehnicki.lzmk.hr/clanak/tunelski-ucinak>.