vijak

traži dalje ...

vijak (engl. screw; njem. Schraube; rus. винт, гайка), strojni dio za rastavljivo spajanje dijelova ili za pretvaranje rotacijskoga gibanja u translacijsko. Valjkasta je oblika, s vanjske strane oblikovan narezanim → navojem, tj. spiralnim užljebljenjem, koje djeluje poput kosine. Vijčani se spoj obično ostvaruje navojnim provrtima ili s pomoću matice. Sastoji se od glave različita oblika i valjkasta ili, rjeđe, stožasta tijela. Posebni usadni vijci nemaju glavu. Radi boljega nalijeganja ili radi sprečavanja samoodvrtanja, ispod glave vijka ili ispod matice stavljaju se obični i elastični podlošci. Vijci za namještanje imaju na kraju tijela poseban dodirni izdanak, koji služi za točno pozicioniranje. Izdanak je obično kaljen i brušen a rupe u koje dosjeda su razvrtane. Temeljni ili kotveni vijci služe za učvršćivanje strojeva ili postrojenja za temelje. Često preuzimaju i reakcijske momente, a glave su im posebno oblikovane kako bi se spriječilo čupanje. Glave vijaka najčešće su oblika šesterostrane prizme, a postoje još četvrtaste, poluokrugle, valjkaste s ravnim ili upuštenim križem, šesterokutom (imbus-vijci) ili zvijezdom, potom lećaste, krilne, narovašene, očne i stožaste glave vijaka. Posebna su oblika vijci za drvo, kojima je tijelo blago stožasto i završava kao šiljak. Oni se ubrajaju u samonarezne, jer sami sebi narezuju navojnu rupu, odn. ne trebaju maticu. Na sličnom načelu djeluju i vijci za lim te vijci za plastiku, koji često imaju završetak tijela poput nareznoga svrdla. Za metalne se konstrukcije upotrebljavaju VVV-vijci visoke čvrstoće. Elastični se vijci rabe radi unošenja velikih uzdužnih sila u spoj. Mikrometarski vijci služe za ostvarivanje vrlo malih pomaka na osnovi diferencijalnoga navoja (navoji različitih veličina uspona na istome tijelu vijka).

VIJAK, a) matični sa šesterokutnom glavom, b) usadni s čunjastim zatikom, c) s ogrljkom, d) temeljni, e) imbus-vijak, f) zatik s navojem, g) s upuštenom glavom, h) za drvo, i) s krilnom maticom; 1 struk, 2 glava, 3 matica, 4 podložak, 5 elastični podložak, 6 rascjepka, 7 protumatica

članak preuzet iz tiskanog izdanja 2007.

Citiranje:

vijak. Tehnički leksikon (2007), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2025. Pristupljeno 9.5.2025. <https://tehnicki.lzmk.hr/clanak/vijak>.